Informacija dėl pirotechnikos priemonių platinimo ir naudojimo

Atminkite, kad mokyklos teritorijoje ar juo labiau mokykloje draudžiama naudoti pirotechnikos priemones

  

Atsižvelgiant į jų pavojingumo laipsnį, nustatytą įstatymuose, pirotechnikos  priemones įsigyti draudžiama vaikams iki 14 metų, o kai kurias pirotechnikos priemones – nuo 16 ar 18 metų. Yra tokių pirotechnikos priemonių, kurias naudoti ir įsigyti gali tik profesionalūs pirotechnikai.

• Lietuvos Respublikos civilinių pirotechnikos priemonių apyvartos kontrolės įstatymo (toliau – Įstatymas) 21 str. nustatyta, kad:

F1 kategorijos fejerverkus ( fejerverkai, keliantys labai mažą pavojų, labai mažai triukšmo ir skirti naudoti aptvertose teritorijose, taip pat naudoti gyvenamosiose patalpose) gali įsigyti ir juos naudoti ne jaunesni kaip 14 metų asmenys.

F2 kategorijos fejerverkus (fejerverkai, keliantys mažą pavojų, mažai triukšmo ir skirti naudoti aptvertose teritorijose, esančiose lauke) gali įsigyti ir juos naudoti ne jaunesni kaip 16 metų asmenys.

F3 kategorijos fejerverkus (fejerverkai, keliantys vidutinį pavojų ir skirti naudoti didelėse atvirose teritorijos), T1 (priemonės, skirto naudoti scenoje ir keliančios mažą pavojų) ir P1 (priemonės, išskyrus fejerverkus ir teatrines pirotechnikos priemones, keliančios mažą pavojų) kategorijų civilines pirotechnikos priemones gali įsigyti ir jas naudoti ne jaunesni kaip 18 metų asmenys.

Atsakomybė už nusižengimus, susijusius su civilinės pirotechnikos priemonėmis, nustatyta Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekse (toliau – ANR):

– Už Civilinių pirotechnikos priemonių įsigijimo, naudojimo tvarkos pažeidimą atsakomybė numatyta ANR 483 str. Už šį pažeidimą gresia bauda nuo 14 iki 60 eurų.

– Naudojant nenustatytu laiku ar pernelyg triukšmingus fejerverkus, kyla atsakomybė, numatyta ANR 488 str. (Viešosios rimties trikdymas), šis pažeidimas užtraukia baudą nuo 20 iki 80 eurų, pakartotinai nusižengus – baudą nuo 80 iki 300 eurų.

– Nesilaikant saugaus elgesio su fejerverkais taisyklių, dėl kurių gali kilti gaisras ar sprogimas, kyla atsakomybė, numatyta ANR 525 str.(Lietuvos Respublikos civilinės saugos įstatymo ir kitų civilinę saugą reglamentuojančių teisės aktų nevykdymas ar pažeidimas, šis pažeidimas užtraukią baudą nuo 20 iki 70 eurų, o juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 60 iki 580 eurų.

• Svarbu paminėti, kad už administracinius nusižengimus asmenys atsako nuo 16 metų, tačiau atsakomybė už vaikų iki 16 metų padarytus administracinius nusižengimus gali kilti ir tėvams – tai nustatyta ANR 73 str. (Tėvų valdžios nepanaudojimas arba panaudojimas priešingai vaiko interesams), už šį pažeidimą gresia bauda nuo 10 iki 100 eurų.

• Nepaisant aktyvių prevencinių priemonių, kasmet dėl nesaugaus pirotechnikos priemonių naudojimo nukenčia žmonės. 2018 metais naudojant pirotechnikos priemones buvo sužaloti 66 asmenys, iš jų 17 nepilnamečių. Svarbu atkreipti dėmesį, kad nors susižaloja sąlyginai nedaug žmonių, sužalojimai dėl nesaugaus pirotechnikos priemonių naudojimo būna itin skaudūs – nutraukiamos galūnės, susižalojamos akys, veidas, kitos kūno vietos.

• Svarbu nepamiršti, kad dėl nesaugaus pirotechnikos priemonių naudojimo gali kilti taip pat ir gaisras – priešgaisrinės apsaugos departamento duomenimis, kasmet dėl nesaugaus pirotechnikos priemonių naudojimo kyla vidutiniškai 9 gaisrai.

• Mokyklos administracijai svarbu užtikrinti, kad ne tik mokyklos teritorijoje ar mokykloje nebūtų naudojamos pirotechnikos priemonės, bet ypač svarbu šių priemonių nenaudoti ir mokykloje vykstančių šventinių renginių („Eglučių“) metu. Net ir nekaltai atrodanti šaltoji ugnelė gali sukelti skaudžias pasekmes.

Pirotechnikos priemones naudoti draudžiama arčiau kaip 30 metrų atstumu šalia mokyklų, vaikų darželių, gydymo ir reabilitacijos įstaigų, draudžiama jas įsinešti į gimnazijų patalpas. Palinkėkime švietimo įstaigos administracijos atstovams saugių švenčių.