Erazmus projektas „Mūsų aplinka per kamerą“

Šaukėnų Vlado Pūtvio – Putvinskio gimnazijos mokinių ir mokytojų delegacija dalyvavo Erazmus projekto „Mūsų aplinka per kamerą“ veiklose, kurios vyko Turkijoje, Tirebolu Anadolu mokykloje. Erazmus projekte dalyvavo anglų kalbos mokytoja P. Paliukienė, lietuvių kalbos mokytoja I. Pumputienė ir biologijos mokytoja V. Valančauskienė, II g klasės mokiniai E. Milkintaitė, I. Vaičiulis ir III g klasės mokinės G. Liutkevičiūtė, G. Jankauskaitė ir  S. Valančauskaitė.

Tik atvykę į Turkiją, aplankėme Giresuno miestą, kuris yra  šiauriniame Turkijos regione, Juodosios jūros pakrantėje. Turkų mokyklos mokiniai, lydėję mus šios išvykos metu, parodė gražiausias miesto vietas, papasakojo apie  šalyje gyvuojančias tradicijas ir papročius. Ragavome tradicinių valgių, vaišinomės saldumynais, išskirtinio skonio turkiška kava bei tose apylinkėse augančiais riešutais. Apsilankius mečetėje, arbatos puodeliui visą grupę pakvietė vietinis dvasininkas imamas, kuris domėjosi mūsų šalimi. Maloniai nuteikė turkų vaišingumas, rodomas dėmesys, išskirtinis svetingumas.

Kitą dieną mokinių ir mokytojų veiklos prasidėjo Tirebolu Anadolu mokykloje, kur susitiko visi Erazmus projekto „Mūsų aplinka per kamerą“ dalyviai iš Turkijos, Rumunijos, Makedonijos ir Lietuvos. Visi projekto dalyviai pristatė savo kultūrinį paveldą, supažindino su krašto istorija ir lankytinomis vietomis. Mokiniai ne tik susipažino su kitų šalių kultūra, bet  tarsi iš naujo įvertino ir savo nepakartojamą, su niekuo nesulyginamą gimtinės grožį, didžiuodamiesi pristatė tradicinius valgius – duoną, sūrį, lietuviškus saldumynus.

Dar viena diena Tirebolu Anadolu mokykloje visus įkvėpė aktyvioms veikloms – mokiniai pristatė fotografavimo subtilybes, vaizdo įrašų kūrimo programėles, žaidė žaidimus, susijusius su fotografavimo ir filmavimo veiklomis, dainavo, šoko, sportavo  ir užsiėmė menine veikla – tapymu ant vandens. Vėliau susipažinome su Tirebolu miestu, vaikštinėjome spalvingomis senamiesčio gatvelėmis, grožėjomės pastatais, atkreipėme dėmesį į išskirtinę miesto architektūrą. Pasisvečiavome ir pas seniausią to miesto gyventoją, mėgavomės turkiška kava ir arbata. Visus sužavėjo Tirebolu miestas, esantis Juodosios jūros pakrantėje: vos ne kiekviename žingsnyje atsiveria kerinti  panorama –  jūra, miesto statiniai ir gamtovaizdis susilieja į vieną užburiantį vaizdą.

Išaušo dar viena pilna įspūdžių diena. Veiklos prasidėjo mokykloje, kur apžiūrėjome mokinių surengtą fotografijų parodą. Nuotraukose užfiksuotas subtilus gamtos grožis skirtingais metų laikais, kurį galime išvysti Tirebolu mieste. Vėliau vykome apžiūrėti vietinės arbatos ir lazdyno riešutų plantacijų. Nuostabi gamta užbūrė ir pakerėjo savo grožiu – akį traukė  kalnų, arbatos plantacijų, riešutų giraičių ir Juodosios jūros  sintezė, išskirtinė panorama. Vėliau aplankėme Giresuno miestą ir pilį, klausėmės istorijų ir grožėjomės  kalnais, jūra bei aplink klestinčia žaluma.

Projekto uždarymo dieną žiūrėjome vaizdo įrašą ir nuotraukas, kuriose įamžintos visos savaitės veiklos, kelionės ir mokinių bendravimo akimirkos. Visų šalių mokiniai vieni su kitais  atsisveikino itin jausmingai ir atviravo, kad tai buvo viena iš geriausių ir įsimintiniausių kelionių, kurioje patyrė tiek daug gerų įspūdžių, susirado naujų draugų. Visi buvo apdovanoti sertifikatais ir atminimo dovanėlėmis. Jautėmės dėkingi Erazmus projekto partneriams už  įdomias veiklas ir įspūdžius, patirtus šios viešnagės metu. Erazmus projekto „Mūsų aplinka per kamerą“ metu buvo atliktos įdomios, įkvepiančios veiklos. Likome sužavėti Turkijos žmonių svetingumu, nuoširdumu, draugiškumu bei puikiu komandiniu darbu.

Viešnagė Turkijoje baigėsi ekskursija po pavasarėjantį Trabzono miestą, kur grožėjomės viena iš   archajiškiausių 16 a. mečečių, krašto herojaus M. Kemalio Atatiurko svečių namais – vasaros rezidencija, nuostabiu parku, kuriame žiedus jau skleidžia magnolijos, žydi pavasariniai augalai ir juntamas saldus pavasario dvelksmas.

Irena Pumputienė
Šaukėnų Vlado Pūtvio – Putvinskio gimnazijos mokytoja